Yerli yazılım sektörü bu yıl yüzde 15 büyüme bekliyor

Yerli kurumsal yazılım şirketi Etiya’nın CEO’su Aslan Doğan, Türkiye’de yazılım sektörünün 2018’de Türkiye ortalamasının 3-4 katı oranında, yüzde 15-16 seviyesinde büyüdüğünü söyledi. Türkiye’de bilişim sektörünün büyüklüğünün 25 milyar dolar, yazılım sektörünün büyüklüğünün ise 6 milyar dolar seviyesinde olduğunu aktaran Etiya CEO’su, 2018’de yazılım sektörünün daha hızlı büyüdüğünü, bu yılki büyümenin ise yaklaşık yüzde 15-16 civarında olmasını beklediklerini ifade etti.

Doğan, “Beklediğimiz büyüme oranlarına göre düşük seviyelerde ama buna rağmen Türkiye’nin büyümesinin 3-4 katı yukarıda olduğunu görüyoruz. Türkiye 3T ile kalkınır. Tarım, turizm ve teknoloji. Teknolojinin ne kadar stratejik ve doğru bir yatırım alanı olduğunu aslında görmemizi sağlıyor. Bütün sektörler aşağı giderken, inşaat sektörü gibi ciddi teşvik verilen sektörler de buna dahil, yazılım büyümeye devam ediyor. Yazılım sektörünün ihracatı ise 1.3 milyar dolar seviyesinde” diye konuştu.

2019 yılı için Türkiye yazılım sektörü ile ilgili ciddi beklentiler içinde olduklarını söyleyen Doğan, sektörün bu yıl Türkiye büyüme rakamlarının üzerinde büyüyeceğini öngördüklerini belirterek, bu alanda kamu ve tarım başta olmak üzere, enerjide de yürütülen projelerin sektöre ivme kazandıracağını belirtti.

Leave a Comment